• EDUKACJA WCZESNOSZKOLNA
    1. Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);
    2. Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;
    3. Alina i Czesław Centkiewiczowie, Zaczarowana zagroda;
    4. Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
    5. Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
    6. Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
    7. Łukasz Wierzbicki,
      • Niesłychana wyprawa Benedykta i Jana,
      • Dziadek i Niedźwiadek,
      • Afryka Kazika;
    8. Maria Kruger, Karolcia;
    9. Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;
    10. Małgorzata Nawrocka, Legendy chrześcijańskie miast polskich;
    11. Mary Fabyan Windeatt, Dzieci z Fatimy;
    12. Ewa Hanter, Mali przyjaciele Jezusa Eucharystycznego;
    13. Ewa Skarżyńska, Paweł Kołodziejski, O polskich świętych dzieciom;
    14. Władysław Bełza, Katechizm polskiego dziecka;
    15. Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;
    16. Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;
    17. Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie.;
    18. Artur Oppman, Legendy warszawskie;
    19. Maria Buyno-Arctova,
      • Słoneczko;
      • Kocia Mama
    20. Maria Konopnicka, Co słonko widziało;
    21. Jan Twardowski,
      • Wielkanocne idą święta;
      • Święta dobrych życzeń;
      • Patyki i patyczki;
    22. Dorota Żarska, Tomasz M. Wiśniewski, Ptaki Pana Boga;
    23. Erika Gosker, Przygody Piotrka i Uli, czyli jak przygotować się do I Komunii Świętej.

    KLASA IV

    Lektura obowiązkowa:

    1. Adam Mickiewicz,
      • Powrót taty;
      • Pani Twardowska;
    2. Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
    3. Wybrane podania i legendy polskie;
    4. Wybrane baśnie polskie i europejskie, np.
      • Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody;
      • Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce;
      • Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia;
    5. Księga Rodzaju, Opis stworzenia świata,
    6. Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.
    7. Pieśni i piosenki patriotyczne.

    Lektura uzupełniająca:

    1. Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
    2. Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść;
    3. Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki;
    4. Selma Lagerlöf, Cudowna podróż.

    KLASA V

    Lektura obowiązkowa:

    1. Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa (+ cała seria);
    2. Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;
    3. Bolesław Prus, Katarynka;
    4. Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy;
    5. Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.

    Lektura uzupełniająca:

    1. Małgorzata Musierowicz, Jeżycjada;
    2. Małgorzata Strękowska-Zaremba, Rotmistrz Witold Pilecki;
    3. Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
    4. Bolesław Prus, Kamizelka;
    5. Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera.

    KLASA VI

    Lektura obowiązkowa:

    1. Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
    2. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce;
    3. John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
    4. Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
    5. Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta;

    Lektura uzupełniająca:

    1. Aleksander Dumas, „Trzej muszkieterowie”;
    2. Kornel Makuszyński,
      • Szatan z siódmej klasy;
      • Wyprawa pod psem;
    3. Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
    4. Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem;
    5. Anna Podgórska, Mój przyjaciel patron.

    Klasa VII

    Lektura obowiązkowa:

    1. Aleksander Fredro, Zemsta;
    2. Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII;
    3. Ignacy Krasicki, Żona modna;
    4. Adam Mickiewicz,
      • Pan Tadeusz;
      • Reduta Ordona;
      • Śmierć Pułkownika;
      • Świtezianka;
      • Dziady, cz. II;
    5. Henryk Sienkiewicz, Quo Vadis;
    6. Stefan Żeromski, Siłaczka;
    7. Wybrane wiersze Cypriana Norwida, Bolesława Leśmiana, Mariana Hemara, Kazimierza Wierzyńskiego, Jana Lechonia, Jerzego Lieberta;

    Lektura uzupełniająca:

    1. Zofia Kossak-Szczucka,
      • Błogosławiona wina;
      • Bursztyny;
    2. Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
    3. Beata Obertyńska, Z domu niewoli;
    4. Kwiatki Świętego Franciszka z Asyżu;

    KLASA VIII

    Lektura obowiązkowa:

    1. Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
    2. Juliusz Słowacki, Balladyna;
    3. Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę;
    4. Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
    5. Zofia Kossak-Szczucka,
      • Krzyżowcy;
      • Pożoga;
    6. Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka.

    Lektura uzupełniająca:

    1. Zofia Pilecka-Optułowicz, Mój ojciec;
    2. Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
    3. Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość;
    4. Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945;
    5. C.S Lewis, Listy starego diabła do młodego;
    6. E. Schmitt, Oskar i pani Róża;